elektryk strzelin

Już czas wykręcić tradycyjne żarówki wolframowe! Choć ich zakup jest bardzo tani, skutecznie zwiększają jednak wysokość rachunków za prąd. Przekształcają jedynie 5% energii elektrycznej na światło, reszta oddawana jest w postaci ciepła. Co więcej, świecą jedynie 1000 godzin. Opłaca się z nich korzystać wyłącznie w miejscach, gdzie wyjątkowo rzadko włączamy światło.

ŚWIETLÓWKI

Ich cena waha się od 6 do nawet 60 złotych (najdroższe są z możliwością ściemniania). Jednak zużywają zaledwie 20% energii, którą wykorzystałaby zwykła żarówka, co oznacza, że zaoszczędzimy w fazie eksploatacji. Charakteryzuje je wysoka trwałość, nawet do 8 lat użytkowania. Świetnie sprawdzą się zatem w miejscach, gdzie światło jest najczęściej włączone. Decydując się na świetlówki, wybierajmy tylko te renomowanych i sprawdzonych firm. Wiele podróbek może zaskoczyć nas efektem stroboskopowym czy zjawiskiem pulsacji światła.

HALOGENY

Wytwarzają nawet do 70% więcej światła niż wolframowe tradycyjne żarówki. Są też od nich znacznie trwalsze: świecą od 2000 do 5000 godzin. Wybierając energooszczędne halogeny, zaoszczędzimy około 30% energii zużytej przez zwykłe żarówki halogenowe. Ich zaletą jest jasne silne światło i niewielki rozmiar. Doskonale sprawdzają się także jako element dekoracyjny i budują przyjemną atmosferę.

LED

Najnowocześniejsze źródło światła – lampy LED – są najbardziej ekonomiczne w eksploatacji. Emitują bardzo mało ciepła, dają światło bez promieniowania UV, a także są odporne na wysoką i niską temperaturę. Ich trwałość to nawet 35 lat! Niezwykłą zaletą jest również fakt, iż mogą mieć kształt klasycznych żarówek z gwintem E27, a lampa o mocy 7W jest odpowiednikiem żarówki o mocy 40 W. Lampy LED emitują światło o dużej wydajności i mogą przybierać różne barwy – zielone, czerwone, niebieskie, fioletowe lub pomarańczowe.